Designer Gabrielle Coco Chanel

Designer  Gabrielle Coco Chanel Designer Gabrielle Coco Chanel Chanel
1912’de açtığı ilk şapka ve aksesuar mağazasından 1920’lere kadar, Gabrielle Coco Chanel Paris, Fransa’da premier moda tasarımcılarından biri mertebesine ulaştı. Korse’yi rahatlık ve gündelik elegansla değiştiren tasarımlarının ana temasını basit takımlar ve elbiseler, kadın pantolonları, moda mücevherat, parfüm ve tekstil oluşturdu.

Doğum tarihinin 1893, doğum yerinin Auvergne olduğunu iddia ediyordu ama gerçekte 1883’te Saumur’da doğmuştu Annesi Gabrielle’in doğduğu yoksullar evinde çalışıyordu, ve Gabrielle sadece 6 yaşındayken babasını 5 çocukla bırakarak ölmüştü, babası ise kısa süre sonra çocuklarını akrabalarının bakımına terk etmişti.

1905-1908 arasında kısa süreli kafe ve konser şarkıcılığı sırasında edindiği Coco adını benimsedi. İlk önce zengin bir subayın, daha sonra İngiliz bir sanayicinin metresi olarak, bu kişilerden edindiği kaynakla 1910’da Paris’te ilk şapka ve aksesuar dükkanını açtı, daha sonra Deauville ve Biarritz’e de genişledi. Bu iki adam ona sosyete hanımlarından müşteri bulmasında ve basit şapkalarının popüler olmasında da yardımcı oldular.

Kısa süre modaya da geçerek Fransız moda dünyasında bir ilk olarak jarseyi kullanmaya başladı. 1920’lerde,

moda

evi oldukça genişlemiş, küçük erkek çocuğu görüntülü askılı elbiseleri moda trendi yaratmıştı. Rahat modası, kısa etekleri ve gündelik görüntüleri önceki on yıllarda popüler olan korse modasıyla keski bir tezat oluşturuyordu. Chanel kendi de erkeksi giyinmekte, diğer kadınların liberal buldukları daha rahat modaları adapte etti.


1922’de Chanel çok popüler olan ve öyle kalan Chanel No. 5 adlı parfümünü piyasaya sürdü, halen de Chanel şirketi için karlı bir ürün olmaya devam etmektedir. Pierre Wertheimer parfüm işinde 1924’de ortağı oldu ve belki aynı zamanda sevgilisi oldu. Wertheimer şirketin %70’ine

Coco Chanel

%10’una, arkadaşı Bader ise %20’sine sahipti. Wertheimer’ler parfüm şirketini kontrol etmeye bugün de devam ediyorlar. Coco Chanel kendi imzasını taşıyan yünlü örme ceketi 1925’de ve küçük siyah elbise imzasını 1926’da çıkardı. Modalarının çoğunun uzun süreli etkisi vardı ve yıldan yıla bu çok değişmedi – hatta nesilden nesile de.
Tagged under

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Haber Gönderin
Haberlerinizi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. sizin için yayınlayalım

Support our programmers!
Don't support the looters or the moochers!